QUESTION 12 What is the orbital speed of a satelite in a circular orbit at 15,25
ID: 1787514 • Letter: Q
Question
QUESTION 12 What is the orbital speed of a satelite in a circular orbit at 15,250 kilometers above the Earth surface? Express your answer in km/s and round it to two decimals. Earth's mean radius is RE 6.37 x106 m: Earth's mass is ME 5.97x1024kg. QUESTION 13 What is the orbital period of a satelite in a circular orbit at 8,469 kilometers above the Earth surface? Express your answer in minutes (enter "min" for minutes) and round it to the nearest integer. Earth's mean radius is RE 6.37 x106 m; Earth's mass is ME 5.97x1024kgExplanation / Answer
12. G M m / r^2 = m v^2 / r
G M / r = v^2
r = Re + h = (6.37 x 10^6) + (15.25 x 10^6) = 21.62 x 10^6 m
v = sqrt[ (6.67 x 10^-11)(5.97 x 10^24) / (21.62 x 10^6)]
v= 4292 m/s = 4.29 km/s
13. G M m / r^2 = m w^2 r
w^2 = (6.67 x 10^-11) (5.97 x 10^24) / (6.37 x 10^6 + 8.469 x 10^6)^3
w = 3.49 x 10^-4 rad/s
T = 2 pi / w = 18000 sec
T = 300 min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.