A block of mass m 1 = 2.5 kg slides from height 10.0 meters on a frictionless su
ID: 1787331 • Letter: A
Question
A block of mass m1 = 2.5 kg slides from height 10.0 meters on a frictionless surface and collides with a block of mass m2 = 4.0 kg.
Hint: Conservation of momentum: total Initial momentum of the system = total final momentum of the system Pi =Pf P = mv
Conservation of mechanical energy Ei = Ef E= PE + KE PE= mg H KE=1/2 mv2
V1f = ( m1 - m2 ) V1i/ ( m1 + m2 ) V2f = ( 2m1 ) V1i/ ( m1 + m2)
( m1 V1i + m2 V2i ) =( m1 + m2 )Vf
Find the final velocities of the two blocks after collision if the Collison is elastic.
**show all the steps to the final answers.
Find the final velocities of the two blocks after collision if the Collison is inelastic.
***show all the steps to your final answers.
What is the maximum height to which m1 rises after the collision?
**show all the steps to your final answers.
Explanation / Answer
given m1 = 2.5 kg
h = 10 m
m2 = 4 kg
so speed of block 1 justbefore collision = u
from conservation of energy
m1gh = 0.5m1*u^2
u = 14 m/s
after collision
speed og blocks = v1, v2
from conservation of momentum
m1u = m1v1 + M2V2
2.5*14 = 2.5v1 + 4v2
a. for elastic collision
(u - 0)/(v2 - v1) = 1
14 = v2 - v1
35 = 2.5v1 + 4(14 + v1)
v1 = -3.228 m/s
v2 = 10.7719 m/s
b. for inelastic collision
v1 = v2
v1 = v2 = 5.384 m/s
c. for elastic collsision maximum height of m1 = H
0.5*v1^2 = g*H
H = 0.531 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.