Thanks for any help here: (1) an aluminum casting that weighs 10 pounds sits on
ID: 1786896 • Letter: T
Question
Thanks for any help here:
(1) an aluminum casting that weighs 10 pounds sits on a steel surface. How much force will be necessary to get it to start sliding? The static coefficient of friction (mu) for aluminum on steel is 0.61.
(2) A robot arm must be able to extend 50 cm in 2 s. while carrying a load of 5 kg. How much force is required in Newtons?
(3) A small gasoline engine can put out 24,000 N-m/min of mechanical power. The engine is used to drive an electrical generator that is 70 percent efficient. 1 N-m = 2.78 X 10-4
W-h. Find the output of the generator in Watts.
Explanation / Answer
1)Given,
W = 10 lb = 44.48 N ; u = 0.61
The casting will begin to slide once the frictional force will overcome, So the minimum amount of force will be:
F = u (mg) = 0.61 x 10 = 6.1 lb
Hence, F = 6.1 lb
[Pls put one question at a time. Check and rate and let me know for any query. Thanks]
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.