Two boxes hang from a solid disk pulley that is free to rotate as the blocks ris
ID: 1786840 • Letter: T
Question
Two boxes hang from a solid disk pulley that is free to rotate as the blocks rise/fall. The left box has a mass m1 = 4.1 kg and the right box has a mass m2 = 1.6 kg. The pulley has mass m3 = 2.9 kg and radius R = 0.13 m.
1)
What is the linear acceleration of the left box? (up is the positive direction)
m/s2
You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed.
You can make 2 more submissions for this question.
2)
What is the angular acceleration of the pulley? (let counter-clockwise be positive)
rad/s2
You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed.
You can make 2 more submissions for this question.
3)
What is the tension in the string between the left mass and the pulley?
N
You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed.
You can make 2 more submissions for this question.
4)
What is the tension in the string between the right mass and the pulley?
N
You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed.
You can make 2 more submissions for this question.
5)
The boxes accelerate for a time t = 1.51 s.
What distance does each box move in the time 1.51 s?
m
You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed.
You can make 2 more submissions for this question.
6)
What is the magnitude of the velocity of the boxes after the time 1.51 s?
m/s
You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed.
You can make 2 more submissions for this question.
7)
What is the magnitude of the final angular speed of the pulley?
3 2Explanation / Answer
1] Writing force equation on blocks
m1g - T1 = m1a
T2 - m2g = m2a , now writing torque equation on pully,
(T1-T2)r = i alpha where i = 0.5m3r^2 and alpha = a/r
T1-T2 = 0.5 m3a
adding this to first two equation,
m1g - m2g = (m1+m2+0.5m3)a
a = (m1-m2)*g/ (m1+m2+0.5m3)
= (4.1-1.6)*9.8/(4.1+1.6+0.5*2.9) = 3.4266 m/s^2
downward acceleration is negative, so a = -3.4266 m/s^2 answer
2] angular acceleration alpha = a/r = 3.4266/0.13 = 26.36 rad/s^2
3] T1 = m1g-m1a = 4.1*(9.8-3.4266) = 26.13 N
4] T2 = m2g+m2a = 1.6*(9.8+3.4266) = 21.16 N
5] distance s = 0.5 at^2 = 0.5*3.4266*1.51^2 = 3.906 m
6] v = at = 3.906*1.51 = 5.898 m/s
7] w = v/r = 5.898/0.13 = 45.369 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.