2) A beam of mass M and length L -3.0 m is attached to a wall by a hinge (ocated
ID: 1786591 • Letter: 2
Question
2) A beam of mass M and length L -3.0 m is attached to a wall by a hinge (ocated at the pivot point) and at the other end is held up by a wire with tension T-10 N. Moments of inertia for rod about one end lend =-ML, about center of mass lost ML2 Clearly show all work to receive full credit 12 a) What is the mass of the beam? (2 pt) b) Now suppose the wire supporting the beam suddenly breaks causing the beam to swing down. What will be the magnitude of the beam's angular acceleration immediately after the wire breaks? (1 pt)Explanation / Answer
a] Torque about pivot is zero
T sin 30 degree L = mgL/2
0.5 TL = 0.5 mgL
m = T/g = 10/9.8 = 1.02 kg answer
b] Torque = i alpha
mgL/2 = [mL^2/3] alpha
alpha = 3g/2L = 3*9.8/[2*3] = 4.9 rad/s^2 answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.