Exercise 7.14 Part A f you wanted to store 10.0 J of potential energy in this sp
ID: 1786533 • Letter: E
Question
Exercise 7.14 Part A f you wanted to store 10.0 J of potential energy in this spring, what would be its total length? Assume that it continues to obey Hooke's law. An ideal spring of negligible mass is 13.00 cm long when nothing is attached to it. When you hang a 3.05-kg weight from it, you measure its length to be 14.40 cm Express your answer numerically. If there is more than one answer, enter each answer, separated by a comma. total = cm Submit My Answers Give Up Incorrect; One attempt remaining; Try Again; no points deducted Your answer does not have the correct number of comma-separated terms Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
spring constant k= mg/x = 3.05*9.8/[0.144-0.13] = 2135 N/m
Energy stored = 0.5kx^2 = 10 J
x = sqrt(2*10/k) = sqrt(2*10/2135) = 0.0968 m = 9.68 cm
Total length = 13-9.68, 13+9.68
= 3.32 , 22.68 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.