Exercise 7.12 Part A What is the engineer\'s potential energy in her office? Exp
ID: 1784697 • Letter: E
Question
Exercise 7.12 Part A What is the engineer's potential energy in her office? Express your answer using two significant figures A 63 kg engineer leaves her office on the 33rd floor of a skyscraper and takes an elevator up to the 59th floor Later she descends to street level. The engineer takes the zero of potential energy at street level and the distance from one floor to the next is 3.5 m U 71.3.10 Submit My Answers Give Up Incorrect: Try Again; 5 attempts remaining Part B What is the engineers potential energy on the 59th floor? Express your answer using two significant figures Submit My Answers Give Up Part C What is the engineer's potential energy at street level?Explanation / Answer
a) PE in her office = mgh = 63*9.8*(3.5*33) = 71.3*10^3 J
b) PE on 59th floor = mgh = 63*9.8*(59*3.5) = 127.4*10^3 J
c) PE at street level = mgh = 63*9.8*0 = 0 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.