Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Expert TA blem 5: A 7.25-kg bowling ball moving at 9.85 m/s collides with a

ID: 1786252 • Letter: T

Question

The Expert TA blem 5: A 7.25-kg bowling ball moving at 9.85 m/s collides with a 0.95-kg bowling pin, which is scattered at an angle of 0-84 from the initial direction of the bowling ball, with a speed of 17.5 m/s. of = 840 fron the initial direction of the bowling se 50% Part (a) Calculate the direction, in degrees, of the final velocity of the bowling ball. This angle should be that is. Grade Summary 95% sin0 cotan0 asin acos0 atan0 acotanOsinh0 cosh0 Attempts remaining (5% per attempt) *1 2 3 5% 0 cotanh0 Degrees Radians Hint I give up! Submit Feedback: deduction per feedback. Hints: 2% deduction per hint. Hints remaining: 2 Submission History Feedback 0% | 5% 0% | 5% Hints Answer 0% Note: Feedback not accessed. 5% a= 13.35 0% 50% Part (b) Calculate the magnitude of the final velocity, in meters per second, of the bowling ball.

Explanation / Answer


m1 = 7.25 kg

v1i = 9.85 i m/s


m2 = 0.95 kg


v2i = 0


after collision

v1f = ?

v2f = 17.5*cos84i + 17.5*sin84 j


from momentum conservation

momentum before collision = momentum after collision

m1*v1i + m2*2i = m1*v1f + m2*v2f


(7.25*9.85)i + 0 = 7.85*v1f + 0.95*( 17.5*cos84i + 17.5*sin84 j)


71.4 i = 7.85*v1f + 1.74 i + 16.5 j

v1f = 8.87 i - 2.1 j


direction = tan^-1(-2.1/8.87) = -13.3 or + 346.7

===============

part(b)

magnitude = sqrt(8.87^2+2.1^2) = 9.12 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote