Safari File Edit View History Bookmarks Window Help 49% webassign.net College Ph
ID: 1785989 • Letter: S
Question
Safari File Edit View History Bookmarks Window Help 49% webassign.net College Physics I: Chapter 4-B--10th Edit View Hater O Section 412 Additional Materials section 4.11 -12 points CJ104.P073 Only two forces act on an object (mass magnitude direction My Notes Ask 6.20 kg), as in the drawing. Find the magnitude and direction (relative to the x axis) of the acceleration of the object. m/s2 600 N 400 Additional Materials section 412 My Notes Ask You -/1 points CJ10 4 PO74 at a constant attude, towing an airborne 122-kg laser sensor that measures the thickness of the ice (see the drawing ·The helicopterExplanation / Answer
both the forces are in perpendicular direction
so,
net force = sqrt(y force^2 + x force^2)
net force = sqrt(60^2 + 40^2)
net force = 72.11 N
force = mass * acceleration
72.11 = 6.2 * acceleration
acceleration = 72.11 / 6.2
acceleration = 11.63 m/s^2
direction = tan^-1(y force / x force)
direction = tan^-1(60 / 40)
direction = 56.31 degree
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.