A 575-g block is dropped onto a relaxed vertical spring that has a spring consta
ID: 1785399 • Letter: A
Question
A 575-g block is dropped onto a relaxed vertical spring that has a spring constant k-100.0 N/m. The block becomes attached to the spring and compresses the spring 81.7 cm before momentarily stopping. While the spring is being compressed, what work is done on the block by the gravitational force on it? Submit Answer Tries 0/6 While the spring is being compressed, what work is done on the block by the spring force? Submit Answer Tries 0/6 What is the speed of the block just before it hits the spring? (Assume that friction is negligible.) Submit Answer Tries 0/6 If the speed at impact is doubled, what is the maximum compression of the spring? Submit Answer Tries 0/6Explanation / Answer
Work done by gravitational force
W = m g h = 0.575 x 9.81 x 0.817
W = 4.61 J ........Ans
Wspring = k d^2 /2 = (100) (0.817^2) / 2
= - 33.4 J .......Ans
Work done by spring + work done by gravity = changein KE
-33.4 + 4.61 = 0 - 0.575 v^2 /2
v = 10 m/s ........Ans
Applying work - energy theorem,
(0.575 x 9.81 x d) - (50 d^2) = 0 - (0.575 x 20^2 / 2)
50 d^2 - 5.64 d - 115 = 0
d = 1.57 m .........Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.