A 56 kg woman cheats on her diet and eats a 562 Calorie (562 kcal) jelly donut f
ID: 1391702 • Letter: A
Question
A 56 kg woman cheats on her diet and eats a 562 Calorie (562 kcal) jelly donut for breakfast. (a) How many joules of energy are the equivalent of one jelly doughnut? J (b) How many stairs must the woman climb to perform an amount of mechanical work equivalent to the food energy in one jelly doughnut? Assume the height of a single stair is 15 cm. stairs (c) If the human body is only 25% efficient in converting chemical energy to mechanical energy, how many stairs must the woman climb to work off her breakfast? stairsExplanation / Answer
a)
m=56 kg
E=562KCal
=562*10^3 cal
but,
1 Calorie=4.1868 J
now,
E=562**10^3*4.1868 J
=2352.98*10^3 J
=2.35*10^6 J
b)
h=15 cm
E=m*g*h .....is the energy for single step
let N is no.of steps
====>
N(m*g*h)=2.35*10^6
N=(2.35*10^6)/(m*g*h)
=(2.35*10^6)/(56*9.8*0.15)
=28583.33 stairs
c)
hear efficiency is 25%
now,
E=(2352.98*10^3)*22%
E=(2352.98*10^3)*0.22
=517655.6 Joule of energy convert in to mechanical energy
now,
N(m*g*h)=E
N=E/(m*g*h)
=517655.6/(56*9.8*0.15)
=6288.33 stairs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.