A 55-kg packing crate is pulled with constant speed across arough floor with a r
ID: 1722752 • Letter: A
Question
A 55-kg packing crate is pulled with constant speed across arough floor with a rope that is at an angle of 42.6degrees above the horizontal. If the tension in the ropeis 155 Newtons, how much work is done on the crate to move it 7.0m.Express answer in Joules. A 55-kg packing crate is pulled with constant speed across arough floor with a rope that is at an angle of 42.6degrees above the horizontal. If the tension in the ropeis 155 Newtons, how much work is done on the crate to move it 7.0m.Express answer in Joules.Explanation / Answer
mass m = 55 kg angle = 42.6 degrees tension T = 155 N distance S = 7 m required work done W = T cos * S Since it moves with constantspeed i.e., net force is zero that meansfrictional force is equal to force act on forward direction = 798.66 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.