Problem 9.21 Part A A traffic light hangs from a pole as shown in the figure(Fig
ID: 1785336 • Letter: P
Question
Problem 9.21 Part A A traffic light hangs from a pole as shown in the figure(Figure 1). The uniform aluminum pole AB is 7.30 m long and has a mass of 13.0 kg. The mass of the traffic light is 28.5 kg Determine the tension in the horizontal massless cable CD FT Figure 1 of! Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again 37° Part B 3.80 m Determine the vertical and horizontal components of the force exerted by the pivot A on the aluminum pole Enter your answers numerically separated by a comma ert Fhorizontal -Explanation / Answer
(A) sin37 = 3.80 / AD
AD = 6.31 m
balancing moment about torque A,
M = (7.30/2 x 13 x 9.81 x cos37) + (7.30 x 28.5 x 9.81 x cos37) - (6.31 x T sin37) = 0
T = 527 N .........Ans
(B) balancing force in horizontal, Fh = T = 527 N
in vertical, Fv = (13 + 28.5)(9.81) = 407 N
Ans: (407 N , 527 N )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.