A 1050 kg sports car is moving westbound at 15.0 m/s on a level road when it col
ID: 1784812 • Letter: A
Question
A 1050 kg sports car is moving westbound at 15.0 m/s on a level road when it collides with a 6320 kg truck driving east on the same road at 12.0 m/s . The two vehicles remain locked together after the collision. (need help with D and E)
A) What is the velocity (magnitude) of the two vehicles just after the collision?
8.15 m/s
C) At what speed should the truck have been moving so that it and car are both stopped in the collision? 2.49 m/s
D) Find the change in kinetic energy of the system of two vehicles for the situations of part A.
E) Find the change in kinetic energy of the system of two vehicles for the situations of part C.
Explanation / Answer
part (D):
K = ½*(7370 kg)*(8.15 m/s)2 – ½*(1050 kg)(15 m/s)2 – ½*(6320 kg)(12m/s)2
K = 244766.9125 – 118125 – 455040
K = -328398.0875 J
K = 3.28 x 105 J (loss)
part (E):
K = 0 – ½*(1050 kg)(15 m/s)2 – ½*(6320 kg)(2.49m/s)2
K = 0 – 118125 – 19592.316
K = -137717.316 J
K = 1.38 x 105 J (loss)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.