For the rest of this problem, use these numbers. Particle 1 has a charge of +30.
ID: 1784748 • Letter: F
Question
For the rest of this problem, use these numbers. Particle 1 has a charge of +30.0 microcoulombs, and a mass of 2.40 milligrams. Particle 1 also has a speed, when it enters region A, of 3.00 m/s. For convenience, the diagram is repeated here. 2 (d) If region A is a square measuring 60.0 cm on each side (the other regions have the same size as region A, of course), what is the magnitude of the magnetic field in region A? (e) From the instant particle 1 enters region A for the first time, until it leaves region B, how much time elapses? (f) If particle 2 has the same mass and the same speed as particle 1, what is the charge on particle 2? microcoulombsExplanation / Answer
d)
r = radius = 60/3 = 20 cm = 0.2 m
q = charge = 30 x 10-6 C
m = mass = 2.40 x 10-3 kg
v = speed = 3 m/s
B = magnetic field
radius is given as
r = mv/(qB)
0.2 = (2.40 x 10-3) (3)/((30 x 10-6) B)
B = 1200 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.