A flywheel with a radius of 0.400 m starts from rest and accelerates with a cons
ID: 1784616 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.400 m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.900 rad/s2 .
I need help with part C,F, and I
Part A. Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim at the start. Answer: atan = 0.360 m/s2
Part B. Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim at the start. Answer: arad = 0 m/s2
Part C. Compute the magnitude of the resultant acceleration of a point on its rim at the start.
Part D. Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 . Answer: atan = 0.360 m/s2
Part E. Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 . Answer: arad = 0.745 m/s2
Part F. Compute the magnitude of the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .
Part G. Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 . Answer: atan = 0.360 m/s2
Part H. Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 . Answer: arad = 1.51 m/s2
Part I. Compute the magnitude of the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 .
Explanation / Answer
Part C ) resultant acceleration ( a) = (atan^2 + arad^2)
So,
a = (0.36^2 + 0^2) = 0.36 m/s^2
a = 0.36 m/s^2
Part F) At = 60°, resultant acceleration (a) is
a = (atan^2 + arad^2)
a = (0.36^2 + 0.745^2 )
a = 0.827 m/s^2
Part I ) = 120°
a = (atan^2 + arad^2)
a = (0.36^2 + 1.51^2)
a = 1.55 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.