Suppose the rectangular wire loop with a resistance of 2.5 enters the magnetic f
ID: 1784608 • Letter: S
Question
Suppose the rectangular wire loop with a resistance of 2.5 enters the magnetic field as shown in the figure, moving to the right at 22 cm/s . (Figure 1)
Part A: What is the magnitude of the induced current?
Express your answer to one significant figure and include the appropriate units
Part B: What is the direction of the induced current?
Part C: Later the loop is fully in the field, still moving at 22 cm/s . What is the magnitude of the induced current?
Express your answer to one significant figure and include the appropriate units.
Part D: What is the direction of the induced current?
Part E: Eventually the loop begins to emerge from the field, still at 22 cm/s . What is the magnitude of the induced current?
Express your answer to one significant figure and include the appropriate units.
Part F: What is the direction of the induced current?
oi 1 Figure 1 = 0.85 T 8 cm 12 cm × × ×Explanation / Answer
(A) induced emf = B L v
= (0.85)(0.08)(0.22)
= 0.015 Volt
I = e / R = 5.98 x 10^-3 A Or 5.98 mA
(B) counterclockwise direction
(C) I = 0
(d) no direction
(e) I = 5.98 mA
(f) clockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.