My -16.66 points UCFCalcPhysMechL1 6.0.001 A small block of mass m = 183 g is re
ID: 1783603 • Letter: M
Question
My -16.66 points UCFCalcPhysMechL1 6.0.001 A small block of mass m = 183 g is released from rest at point along the horizontal diameter on the inside of a hemispherical bowl of radius R 31.0 cm, and the surface of the bowl is rough (see figure below). The block's speed at is 1.81 m/s. 2R/3 (a) What is its kinetic energy at point (b) How much mechanical energy is transformed into internal energy as the block moves from point to point This electronic presentation to be used with SERWAN/JEW ETT. Physics for Scientsts and LOE Printed Access Card for Multi Term Hath Hybnid (with Enhanced Webássign Homewerk and eBook and Scence), SE. From sERwAvDEWET. Phyncs for Scentiats and Engineers with Medlern, Hybrid (with Enhanced Webassige Math and Scence). SE, S 2012 Brooks/Cole. . part of Ceng.ge Learning. Inc. Att nghts reserved. Reproduced Engneers wieh Modem, by Conservation of Energy en permission of the publishen owwcengege.cem/permiasion Submit Amwor Save ProgressPractice Another VerstonExplanation / Answer
KE at point B = 1/2 (183 x 10^-3) (1.81)^2= 0.299 J
b) Energy converted to internal energy = 183x 10^-3 x 9.8 (0.31) - 0.299 J= 0.25 J apprx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.