Name: Student ID 1. (5 pts.) Drift velocity The resistivity of seawater is about
ID: 1783596 • Letter: N
Question
Explanation / Answer
1.
2. Resistance of a single wire is :
R = resistivity * (L/A)
resistivity = 3 e-6 ohm-cm = 3 x 10^-8 ohm-m
L = 3000Km = 3000,000 m
A = pi*R^2 = pi*.00035^2 sq m
R = 233979 ohm
For a bunch of 7 wires which are parallel, it is R/7 = 33425 ohms
3. Since Q=CV,
the capacitance is doubled when the charge is doubled.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.