A playground is on the flat roof of a city school, 5.7 m above the street below
ID: 1783502 • Letter: A
Question
A playground is on the flat roof of a city school, 5.7 m above the street below (see figure). The vertical wall of the building is h = 6.80 m high, forming a 1.1-m-high railing around the playground. A ball has fallen to the street below, and a passerby returns it by launching it at an angle of = 53.0°; above the horizontal at a point d = 24.0 m from the base of the building wall. The ball takes 2.20 s to reach a point vertically above the wall.
(a) Find the speed at which the ball was launched. (Give your answer to two decimal places to reduce rounding errors in later parts.)
_____ m/s
(b) Find the vertical distance by which the ball clears the wall.
______m
(c) Find the horizontal distance from the wall to the point on the roof where the ball lands.
_______m
Explanation / Answer
here,
theta = 53 degree
x = 24 m
time taken , t = 2.2 s
a)
let the initial speed be u
u * cos(theta) * t = x
u * cos(53) * 2.2 = 24
solving for u
u = 18.13 m/s
b)
using equation of trajectory
y = x * tan(theta) - g * x^2 /( 2 * u^2 * cos^2(theta))
y = 24 * tan(53) - 9.81 * 24^2 /( 2 * 18.13^2 * cos^2(53))
y = 8.1 m
the vertical distance by which the ball clears the wall = y - 6.8 - 1.1 = 0.2 m
c)
let the horizontal distance be x'
using equation of trajectory
y = x' * tan(theta) - g * x'^2 /( 2 * u^2 * cos^2(theta))
6.8 = x' * tan(53) - 9.81 * x'^2 /( 2 * 18.13^2 * cos^2(53))
x' = 25.8 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.