3. In the Atwood machine the heavier body on left has mass M = 1 kg, while the l
ID: 1783466 • Letter: 3
Question
3. In the Atwood machine the heavier body on left has mass M = 1 kg, while the lighter body on right has mass m = 0.9 kg. The system is initially at rest, there is no friction and the mass of the pulley is negligible (a) write down the algebraic expression for the full energy E at the initial instant when the larger mass is at elevation h and the smaller mass is at elevation (b) write down the algebraic expression for the full energy E at the final instant when the larger mass is at elevation 0 and the smaller mass is at elevation h; use the yet unknown speed v when evaluating the full kinetic energy (c) Find the speed after M lowers by h = 50 cm from initial position (d) find the acceleration a (you can either use the above relation between u2 and h, with h = 2/(2a), or use the 2nd Law) (e) find the net force acting on MExplanation / Answer
a) E = [KE(M) +PE(M)] + [KE(m) + PE(m)]
= [0 + Mgh] + [0 + mg(0)] {KEs are zero since initial velocities are zero}
= Mgh (where g = 9.91m/s2 is the acceleration due to gravity).
b) Now, both the blocks are moving with the same velocity v but in opposite direction. So, the sign of v will be opposite for both.
E = [(0.5*M*v^2 + Mg(0)] + [(0.5*m*(-v)^2) + mgh] {Taking downward v as positive}
= (0.5)(v^2) [ M + m ] + mgh
c) Re-arranging the above eqn to calculate v^2:
v^2 = (E-mgh)/(0.5*(M+m))
By conservation of momentum, initial E = final E
SO, from (a) : E = Mgh = (1x9.81x0.50) = 4.905 J
S0:
v^2 = (4.905 - 0.9*9.81.0.5)/(0.5(1+0.9)) = 0.516
=> v = 0.719 m/s2
d)
Using the given relation:
h = v^2/2a
=> a = v^2/2h = (0.516)/(2*0.50) = 0.516 m/s2
e)
By Newton's 2nd law of motion:
Net force = mass x a
F = Ma = (1)(0.516) = 0.516N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.