4. 0/2 points | Previous Answers SerCP10 8.P.020. My Notes Ask Your Teacher A wi
ID: 1783223 • Letter: 4
Question
4. 0/2 points | Previous Answers SerCP10 8.P.020. My Notes Ask Your Teacher A window washer is standing on a scaffold supported by a vertical rope at each end. The scaffold weighs 194 N and is 2.9 m long. What is the tension in each rope when the 692-N worker stands 1.04 m from one end? smaller tension Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N Read It Save Progress Practice Another Version larger tension Need Help? Submit AnswerExplanation / Answer
If the scaffold weight is uniformly distributed, each rope will support one half of the weight.
Left reaction = 97 N
Right reaction = 97 N
The 692 N worker is standing closer to one end (assume left). Sum moments about the left end = 0
1.04m * 692 N - 2.9 m * Right reaction = 0
Right reaction = 719.68 / 2.9 = 248.16 N
Sum forces in Vertical direction = 0
Left reaction = 692 - 248.16 = 443.83 N
Sum all forces
Left reaction = 97 N + 443.83 N = 540.83 N larger tension force
Right reaction = 97 N + 248.16 N = 345.16 N smaller tension force
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.