4. A politician is giving a speech outside in a park. At top strength, her voice
ID: 1782878 • Letter: 4
Question
4. A politician is giving a speech outside in a park. At top strength, her voice produces a sound intensity level of 70 dB at a distance of 1 meter a) Approximately, what is the sound intensity level of her voice for someone who is standing 30 meters away? (Recall the rule for changes in SPL & SIL: doubling distance reduces SPL and SIL by 6dB.) 1 Mark] b) A 4m wide by 3m high reflective wall is placed 2m behind her. Will reflections from the wall cause an annoying echo for someone who is standing 30m away from her, or will her clarity be improved? Explain. (Hint: Consider times of flight tch a "Hoor plan" if it is helpful.) 12 Marks]Explanation / Answer
Intensity level B = 10 dB log(I/Io)
I is intensity of sound = Power/area
Io is 10^-12 W/m^2
log(I/Io) = 70/10 = 7
I/Io = 10^7
I = 10^7 *10^-14
I = 10^-4 W/m^2
I = P/4pir^2 = 10^-4
Power P at 1 m is = 10^-4 * 4*3.14 * 1^2
P = 12.56 *10^-4 Watts
Now if distance r = 30 m
Inew = 12.56 *10^-4/(4*3.14* 30^2)
Inew = 1.11*10^-7 Watt/m^2
intensity level B = 10 dB * log( 1.11*10^-7/10^-12)
B = 50.45 Decibals
-------------------------
time taken by the sound propagating towards the listener is t1 = S/V
t1 = 30/340
t1 = 0.088 secs
frequency f1 = 1/0.088 = 11.36 Hz
time taken by the reflected sound is t2 = 32 /340 = 0.094 sec
since here path difference between the waves is 2 m , Causes as Contructive interferecne resulting in more clear speech of sound
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.