Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A bicycle generator rotates at 1,925 rad/s, producing a 17.0 V peak emf. It has

ID: 1781811 • Letter: A

Question

A bicycle generator rotates at 1,925 rad/s, producing a 17.0 V peak emf. It has a 46-turn, 1.00 by 3.00 cm rectangular coil in a 0.640 T field. It is driven by a 1.52 cm diameter wheel that rolls on the outside rim of the bicycle tire.

(a)What is the velocity of the bicycle? (Enter the magnitude in m/s.)

(b)What is the maximum emf (in V) of the generator when the bicycle moves at 10.0 m/s, noting that it was 17.0 V under the original conditions?

(c)If the sophisticated generator can vary its own magnetic field, what field strength (in T) will it need at 5.00 m/s to produce a 9.00 V maximum emf?

Explanation / Answer

a)

Velocity of the Bicycle are

V=RW=(0.0152/2)*1925

V=14.63 m/s

b)

r=d/2=0.0076

Maximum induced emf is

Emax=NBAW=46*0.64*(0.01*0.03)*(10/0.0076)

Emax=11.62 Volts

c)

Emax=NBAW

9=46*B*(0.01*0.03)*(5/0.0076)

B=0.9913 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote