Sphere A is attached to the ceiling of an elevator by a string. A second sphere
ID: 1781687 • Letter: S
Question
Sphere A is attached to the ceiling of an elevator by a string. A second sphere is attached to the first one by a second string. Both strings are of negligible mass. Here m1 = m2 = m = 3.35 kg. (a) The elevator starts from rest and accelerates downward with a = 1.35 m/s2. What are the tensions in the two strings? T1 = N T2 = N (b) If the elevator moves upward instead with the same acceleration what will be the tension in the two strings? T1 = N T2 = N (c) The maximum tension the two strings can withstand is 93.1 N. What maximum upward acceleration can the elevator have without having one of the strings break? m/s2
Explanation / Answer
a)
The total force on the top sphere, taking up as positive, is
T1 - T2 - mg
so Newton's second la applied to that sphere is
T1 - T2 - mg = m a
For the second (lowest) sphere we have
T2 - m g = m a
So
T2 = mg + ma
T1 = 2mg + 2ma
With m=3.35 kg and a= -1.35 m/s^2 we have
T1 = 2( 3.35kg * (9.81m/s^2 - 1.35m/s^2)) = 56.682N
T2 = 28.341N
b)
In this case: a= +1.35 m/s^2 this gives
T1 = 2( 3.35kg * (9.81m/s^2 + 1.35m/s^2)) = 74.772N
T2 = 37.386N
c)
T1 = 2(mg + ma)
2m(g + a) <93.1N
a< 93.1N/(2*3.35kg) - 9.81m/s^2
a< 4.09 m/s^2
So the max a = 4.09 m/s2
Hope this helps :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.