Bump: At time to = 0 an electron accelerates very briefly in the direction shown
ID: 1781169 • Letter: B
Question
Bump: At time to = 0 an electron accelerates very briefly in the direction shown. The magnitude of its acceleration is 3x109 m/s2 Detectors of electric and magnetic fields are placed at location A, 10 meters from the wire, as shown in the diagram a) At what time t1 do the detectors at location A first detect electric 126° and magnetic fields? Show your work. b) Calculate the radiative component of the electric field detected at location A at time ti, due to the accelerated electron. Show your work an d express your answer as a three-component vector. c) Calculate the magnitude of the radiative component of the magnetic field at location A at time ti, due to the accelerated electron. Show your work and e three-component vector. xpress your answer as d) Immediately after ti, what is the direction of the magnetic force on a proton that was initially at rest at location A? Explain with a diagramExplanation / Answer
part A:
from the kinematic equations
S = 0.5 at^2
t^2 = 2S/a
t^2 = (2 * 10)/(3*10^9)
t = 81.64 micro secs
------------------------
b.
for electron m = 9.11 *10^-31 kg
q = 1.6 *10^-19 C
so use Electric force = gravitational force
ma = E q
so
E = (9.11 *10^-31 *3*10^9)/(1.6 *10^-19)
E = 0.0178 N/C
radiative component = E cos theta
E = 0.178 cos 126
E = -0.01046 N/C
--------------------------------
c.
as E/B = c
B = E/v
B = 0.01046/(3*10^8)
B = 3.48 *10^-11 Tesla
----------------------------------
d. from right hand rule
force on proton will be in the left side as obtained from Right hand rule
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.