Cutnell, Physics, 10e PRINTER VERSION Chapter 06, Problem 64 GO Correct. You are
ID: 1780933 • Letter: C
Question
Cutnell, Physics, 10e PRINTER VERSION Chapter 06, Problem 64 GO Correct. You are working out on a rowing machine. Each time you pull the rowing bar (which simulates the oars) toward you, it moves a distance of 1.5 m in a time of 1.7 s. The readout on the display indicates that the average power you are producing is 101 W. What is the magnitude of the force that you exert on the handle? 14.5 the tolerance is +/-996 Click if you would like to show work for this question, ow, show work accessing this Qun Assistance, you will learm while you carn points based on the Point Potential polcy set by your instructor. Question Attempts: 1 of 3 used Earn Maximum Points available only if you answer this question correctly in two attempts 3Explanation / Answer
Work done = Power x time
W = 101 x 1.7
W = 171.7 J
and W = F.d
F = 171.7 / 1.5
F = 114.5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.