A 4.28 kg object is released from rest while fully submerged in a liquid. The li
ID: 1780835 • Letter: A
Question
A 4.28 kg object is released from rest while fully submerged in a liquid. The liquid displaced by the submerged object has a mass of 2.95 kg. Take the upward direction to be positive. What is the displacement of the object in 0.226 s, assuming that it moves freely and that the drag force on it from the liquid is negligible?the tolerance is +/-2%
A 4.28 kg object is released from rest while fully submerged in a liquid. The liquid displaced by the submerged object has a mass of 2.95 kg. Take the upward direction to be positive. What is the displacement of the object in 0.226 s, assuming that it moves freely and that the drag force on it from the liquid is negligible?
the tolerance is +/-2%
the tolerance is +/-2%
Explanation / Answer
Solution- buoyancy force = mass of liquid displace *g = 2.95*9.8 =28.91 N
weight = 4.28*9.8 = 41.944 N
acceleration = (41.944 - 28.91)/4.28 = 3.04 m/s^2
it traveled a distance = 0.5*3.04*.226^2 = 0.078 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.