A 4.00-m length of light nylon cord is wound around a uniform cylindrical spool
ID: 2063421 • Letter: A
Question
A 4.00-m length of light nylon cord is wound around a uniform cylindrical spool of radius 0.500 m and mass 1.00 kg. The spool is mounted on a frictionless axle and is initially at rest. The cord is pulled from the spool with a constant acceleration of magnitude 3.00 m/s2.(a) How much work has been done on the spool when it reaches an angular speed of 8.40 rad/s?
__________________J
(b) How long does it take the spool to reach this angular speed?
__________________s
(c) How much cord is left on the spool when it reaches this angular speed?
_________________m
Explanation / Answer
a) Work = Change in angular momentum = I
I = MR*R/2 = 0.125
Work = 0.125 * 8.4 = 1.05 J
b) = a/R = 3/0.5 = 6 rad/s2
t = / = 1.4 sec
c) = t*t/2 = 6*1.4*1.4/2 = 5.88 rad
l = R = 5.88*0.5 = 2.94 m
Remaining = 4 - 2.94 = 1.06 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.