Question: A solid, uniform, horizontal disc with a diameter of 2.0 m and a mass
ID: 1780799 • Letter: Q
Question
Question: A solid, uniform, horizontal disc with a diameter of 2.0 m and a mass of 4.0 kg rotates at 36 rpm about a vertical axis through its center. A small 0.50 kg piece of putty is dropped onto the disc and sticks at a distance of 85 cm from the axis of rotation. The figure shows before and after views. WO a) What is the moment of inertia about the rotational axis of: i. the disc before the putty sticks; ii. the disc+putty after the putty sticks? b) What is the angular velocity of the disk (in rpm) after the putty sticks? cDetermine the angular momentum about the rotational axis of only the disc i. before the putty is dropped; ii. after the putty has stuck. d) What was the average frictional force exerted by the putty on the disc if it took 12 milliseconds for the disc to slow once the putty stuck to it? Hint: use your answer to (c) to helpExplanation / Answer
R = d/2 = 2/2 = 1m
M = 4kg
m = 0.50 kg
wi = 36 rpm
a) Moment of inertia Ii = 1/2 * M * R^2 = (1/2)*(4)*(1)^2 = 2 kg-m2
c) (i) Li = Iiwi = 2*36 = 72
(ii) Lf = Li = 72 (by conservation of angular momrntum)
b) Lf = If*wf = 1/2 * (M+m)*R^2 * wf = 2.25wf
By conservation of angular momentum,
Lf = Li
=> 2.25wf = 72
=> wf = 32 rpm
d) Impulse = change in momentum
=> F * time = (72 - 0)
F = 72/(12*10^-3) = 6000N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.