Question: A 0.100 kg ball is pitched towards a batter, and has a horizontal velo
ID: 1583150 • Letter: Q
Question
Question: A 0.100 kg ball is pitched towards a batter, and has a horizontal velocity of 5.00 m/s just before the batter hits it. Just after the hit, the ball is traveling at 10.0 m/s horizontally in the opposite direction. The magnitude of the impulse that the bat applied to the ball is a. 15N.S b. 0.50Ns c. unknown; we would need to know the Force that was applied to the ball d. unknown; we would need to know the time that the bat was in contact with the ball e unknown; we would need to know both the Force applied and the time of contact ©2014, Richard White. LearnAPphysics.comExplanation / Answer
Initial momentum = 0.1×5 = 0.5 kg-m/s
Final momentum = 0.1×(-10) = -1 kg-m/s
So change in momentum = (-1-0.5) = -1.5 kg-m/s = -1.5 N•s
This is the impulse that ball applies on batter.
So the impulse applied by batter to the ball = 1.5 N•s
So option a is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.