An object of height h = 5.4 cm is placed on the optical axis at a distance of x1
ID: 1780780 • Letter: A
Question
An object of height h = 5.4 cm is placed on the optical axis at a distance of x1 = 15 cm from lens 1 as shown in the diagram. The distance separating the two lenses is 264 cm. The magnitudes of the focal lengths of the two lenses are |f1|=10 and |f2|=40 , respectively.
Select the correct option from the brackets to make a true statement:
The final image produced by the two-lens system is a (real/virtual) image which is (upright/inverted) and on the (same/opposite) side of lens 2 compared to the original object.
Explanation / Answer
for lens 1 :
do1 = object distance = 15 cm
f1 = 10 cm
di1 = image distance = ?
using the lens equation
1/do1 + 1/di1 = 1/f1
1/15 + 1/di1 = 1/10
di1 = 30 cm
The final image produced by the two-lens system is a (real) image which is (upright) and on the (opposite) side of lens 2 compared to the original object
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.