An object moves along the x-axis under the influence of a single force: F = 6x2
ID: 1304148 • Letter: A
Question
An object moves along the x-axis under the influence of a single force: F = 6x2 -8x + 2, where F is in newtons and x is in meters. What is the change in the kinetic energy of the object as it moves from x = 1.0 m to x = 3.0 m? 32 J 28 J 24 J 20 J 16 J A 24-kg ball has a speed of 18 m/s, initially. Several forces act together on this ball as it moves from (x0, y0) to (x1, y1). The net work done by these forces during this segment of the ball's motion is +2.60 kJ. What is the kinetic energy of the ball as it reaches (x1, y1)? 6.5 kJ 4.3 kJ 3.4 kJ 2.9 kJ 1.3 kJExplanation / Answer
work done=chamge in kinetic enrgy
work done=[2*x^3 -4x^2+2x] x=1to 3
=24-0
=24 J
2)intial kinetic enrgy=24*18^2 /2
=3888 J
final kinetic enrgy=3888+2600
=6488 J
=6.488 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.