Search the web... Physiks CH07 Homework-Microsot Edge ProbleiD 87479652 Think an
ID: 1780646 • Letter: S
Question
Search the web... Physiks CH07 Homework-Microsot Edge ProbleiD 87479652 Think and Solve 7.51 « previous | 23 of 25 I r 07 Homswors hink and Solve 7.51 Part A A 15-kg iron ball is dropped onto a pavement from a height of 110 m. Suppose that half of the heat generated goes into warming the ball What is the temperature increase of the ball. (The specific heat capacity of iron is 450 J/kg °C. Use 9.8 N/kg for g) Express your answer to two significant figures and include the appropriate units AT- Value Units Submit My Answers Give Up Part B s the answer the same for an iron ball of any mass? O no yes Submit My Answers giveup AT 1.11°C The temperature of the ball increases by 1.11°C CommentExplanation / Answer
A)
Energy is said to be conserved, therefore the loss in potential energy of the ball will be its gain in heat energy
Gain in heat = potential loss = m*g*h = 15*9.8*110 J = 16,170 J
And since only half is used in temperature increase, (16170/2) = 8085 J will be the heat energy gained,
Therefore 8085 = m*c*dT
dT = 8085/mc = 8085/(15*450) = 1.2 degree Celsius
B)
Yes
[the temperature increase is independent of mass because the heat gained due to fall is directly proportional to mass and temperature raise is inversely.
You multiply m there and divide it in the end.]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.