4) A 30 ft ladder weighing 80 lbs rests against a slippery (frictionless) wall.
ID: 1780331 • Letter: 4
Question
4) A 30 ft ladder weighing 80 lbs rests against a slippery (frictionless) wall. The foot of the ladder is 20 feet from the wall. The coefficient of static friction between the ground and the bottom of the ladder is 0.5, and the coefficient of sliding friction is 0.4. A person weighing 160 lbs climbs up the ladder. (a) Calculate the horizontal contact force Fx of the wall on the ladder, as well as the vertical contact force Fy and the frictional force f on the ladder by the ground required to hold the person when they are half way up. (b) How far up the ladder can the person climb before the ladder will be in danger of sliding out?Explanation / Answer
a] By balancing torque about lower end, Fx * h = mg*10 + Mg*10
Fx * sqrt(30^2-20^2) = 80*10+160*10 =2400
Fx = 2400/sqrt(30^2-20^2) = 107.3 lb answer
Fy = mg+Mg = 80+160 = 240 lb
friction f = Fx = 107.3 lb answer
b] maximum friction f = uN = 0.5*240 = 120
Fx = f=120 lb
balancing torque about bottom of ladder, 120*sqrt(30^2-20^2) = 80*10 + 160*(x/30)*20
2683-800 = 320x/3
x = [2683-800]*3/320 = 17.65 ft answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.