A-D Please answer with relevant formulas and detailed/legible explanation of eac
ID: 1780031 • Letter: A
Question
A-D Please answer with relevant formulas and detailed/legible explanation of each. A 500 g hammer traveling at 30 m/s hits a nail driving it into a block of wood during a period of time of 1 ms. (a) What is the change in momentum of the hammer if it does not bounce? (b) What is the change in momentum of the hammer if it bounces back at 20 m/s? (b) What is the average force stopping the hammer if it doesn't bounce? (c) What is the average force if it bounces back at 20 m/s? (d) Use energy considerations to find out how far the nail moves in each case.Explanation / Answer
here,
mass of hammer , M = 0.5 kg
initial speed , u = 30 m/s
a)
the change in momentum of the hammer , dP = M * ( 0 - u)
dP= 0.5 * ( 0 - 30 ) kg.m/s
dP = - 15 kg.m/s
b)
if v = 20 m/s
the change in momentum of the hammer , dP = M * ( v - u)
dP= 0.5 * ( 20 - 30 ) kg.m/s
dP = - 5 kg.m/s
c)
time taken , t = 1 ms = 0.001 s
the average force , F = dp /t
F = - 5000 N
d)
using conservation of energy
F = m * g
and
kinetic energy = 0.5 * m * v^2
so
m *g * h = 0.5 * m * v^2
9.81 * h = 0.5 * 20^2
h= 20.4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.