17312332 The x, y, and z carries a current of 4.3 A. What is the magnitude of th
ID: 1779599 • Letter: 1
Question
17312332 The x, y, and z carries a current of 4.3 A. What is the magnitude of the magnetic force that acts on this wire? s of a magnetic field are Bx 0.10 T, By 0.12 T, and B 0.17 T. A 25-cm wire is oriented along the z axis and Section 21 1 14 1 points CJ10 21.P078 In a lightning bolt, a large amount of charge flows during a time of 1.5 x 10 s. Assume that the bolt can be treated as a long, straight line of current. At a perpendicular distance of 29 m from the bolt, a magnetic field of 8.8 x 10-5 T is measured. How much charge has flowed during the lightning bolt? Ignore the earth's magnetic field. Additional Materials Section 21 1 OLLExplanation / Answer
Given that,
B = 0.10 i + 0.12 j + 0.17k T
l = 0.25k m
l = 4.3 A
Magnetic force is,
F = i * (l x B)
F = 4.3 * [(0.25k) x ( 0.10 i + 0.12 j + 0.17k)]
F = 0.1075 j - 0.129 i + 0
magnitude of force,
|F| = sqrt (Fx^2 + Fy^2)
F = 0.167 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.