Score: 1 out of 1 Comment: ust as the rock reaches point B, what is the normal f
ID: 1779493 • Letter: S
Question
Score: 1 out of 1 Comment: ust as the rock reaches point B, what is the normal force on it due to the bottom of the bowl? 14 7 P021 A spring of (a) How far must the spring be compressed for 3.24 3 of potential energy to be stored in it? b) You place the spring vertically with one end on the noor You then drop a 1.15 kg book onto·from a height of 0 79 m above the top of the spring. Find the maximum distance the spring will be compressed You are asked to design a spring that will give a 1310-kg satelite a speed of 3.00 m/s relative to an orbiting space shuttle. Your spring is to give the satelite a spring's mass, the recol kinetic energy of the shuttle, and changes in gravitational potential energy will all be negligble. of 5.00g. The 2 5 8 9 A/Explanation / Answer
Potential energy = 1/2* kx^2 = 3.24 J
x^2 = 3.24/ (0.5*1552)
x = 0.004175 m
D = total distance
P.E (lost) = mgD = 1.16*9.8D = 11.368*D J
P.E gained by the spring = 1/2kx^2 = 776*x^2 J
776*x^2 = 11.368*D
D =( 0.79 + x)
776*x^2 = 11.368*( 0.79 + x)
x = 0.4134 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.