A rescue plane wants to drop supplies to isolated mountain climbers on a rocky r
ID: 1779483 • Letter: A
Question
A rescue plane wants to drop supplies to isolated mountain climbers on a rocky ridge 235 m below. If the plane is traveling horizontally with a speed of 250 km/h (69.4 m/s), how far in advance of the recipients ( horizontal distance) must the goods be dropped ? A rescue plane wants to drop supplies to isolated mountain climbers on a rocky ridge 235 m below. If the plane is traveling horizontally with a speed of 250 km/h (69.4 m/s), how far in advance of the recipients ( horizontal distance) must the goods be dropped ?Explanation / Answer
Given
Velocity, vx = 250 kmph = 69.44 m/s
Distance, yo = 235 m
vyo = 0, ay = - g, y = 0 m
(a) From Newton's 2nd equation of motion
y = yo + vyo t + (1 / 2) ay t2
0 = yo + 0 + (1 / 2) a t2
t = (- 2 yo / a) = 6.93 s
So, horizontal distance, x = vx t = 69.44 x 6.93 = 480.89 m
Please rate my answer if you find it helpful, good luck...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.