Question 6, chap 110, sect 5 part 1 of 1 10 points A uniform rod of mass 3.6 kg
ID: 1779281 • Letter: Q
Question
Question 6, chap 110, sect 5 part 1 of 1 10 points A uniform rod of mass 3.6 kg is 15 m long. The rod is pivoted about a horizontal, fric- tionless pin at the end of a thin extension (of negligible mass) a distance 15 m from the cen- ter of mass of the rod. Initially the rod makes an angle of 55° with the horizontal. The rod is released from rest at an angle of 55 with the horizontal, as shown in the figure below The acceleration of gravity is 9.8 m/s Hint: The moment of inertia of the rod about its center-of-mas is L- me. 12 3.6 kg 15 m What is the angular speed of the rod at the instant the rod is in a horizontal position? Answer in units of rad/sExplanation / Answer
Let l = 15 m
= 55 degree
m = 3.6 kg
Rotational KE is KR = 0.5*I*w^2
And gravitational KE is Ktrans = mgd
The inertia of the system is
I = ICM + md^2 = ml^2/12 + ml^2 = 13ml^2/12
Since the rod is uniform, its center of mass is located a distance l from the pivot. The vertical height of the center of mass above the horizontal is l*sin.
Using conservation of energy
Ki + Ui = Kf + Uf
Kf = Ui
0.5*I*w^2 = mgl* sin
13ml2w2/24 = mgl sin
w2 = 24*g* sin/13l
w = sqrt(24*g* sin/13l) = sqrt[(24*9.8*sin55)/(13*15)] = 0.9939936 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.