Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question 6 of 10 (1 point) View problem in.a.pop-u 7.4 Section Exercise 20 (calc

ID: 3264089 • Letter: Q

Question

Question 6 of 10 (1 point) View problem in.a.pop-u 7.4 Section Exercise 20 (calc) About 15% of employed adults in the United States held multiple jobs. A random sample of 61 employed adults is chosen. Use the TI-84 calculator as needed. Part 1 Is it appropriate to use the normal approximation to find the probability that less than 8.5% of the individuals in the sample bold multiple jobs? Ifso, find the probability. If not, esplain why not. Li It s notappropriate to use the mormal curve, since np-9.151 Part 2 out of 5 A new sample of 125 employed adults is chosen. Find the probability that less than 8.5% of the individuals in this sample hold multiple jobs. Round the answer to four decimal places. The probability that less than 8.5% of the individuals in this sample hold in ultiple jobs is Save Su Assig

Explanation / Answer

1)part 2 out of 5: p=0.15 ; n=125

std errror =(p(1-p)/n)1/2 =0.0319

therefore probability =P(X<0.085)=P(Z<(0.085-0.15)/0.0319)=P(Z<-2.0352)=0.0209

2)

part 1 of 6:

it is appropriate .....since np=23.8 >10 and n(1-p)=61.2>10.

3)

part 1 out of 6:

it is not appropriate .........since np=7.2<10 and n(1-p)=28.8>10.,

4) part 1 of 4:

p=0.326 ; n=140

std errror =(p(1-p)/n)1/2 =0.0396

therefore probability =P(X<0.29)=P(Z<(0.29-0.326)/0.0396)=P(Z<-0.9087)=0.1818

5)

part 1 out of 5:

probability =0.5

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote