One object is at rest, and another is moving. The two collide in a one-dimension
ID: 1778509 • Letter: O
Question
One object is at rest, and another is moving. The two collide in a one-dimensional, completely inelastic collision. In other words, they stick together after the collision and move off with a common velocity. Momentum is conserved. The speed of the object that is moving initially is 27 m/s. The masses of the two objects are 3.4 and 7.6 kg. Determine the final speed of the two-object system after the collision for the case (a) when the large-mass object is the one moving initially and the case (b) when the small-mass object is the one moving initially.
Explanation / Answer
The initial speed of the object is vi = 27m/s
the mass of the larger body m1 = 3.4 kg
the mass of the second body m2 = 7.6 kg
since the collision is inealstic collision
So, from law of conservation of momentum
m2vi = (m1 + m2) vf
therefore the final speed
vf = m2vi / (m1 +m2)
= (7.6kg)(27) / (7.6+3.4)
= 18.65 m/s
(b) For smaller mass
vf = m1vi / (m1 + m2)
= (3.4)(27) / (7.6 + 3.4)
= 8.34 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.