One mole of titanium (6 multiply 1023 atoms) has a mass of 48 grams, and its den
ID: 2234803 • Letter: O
Question
One mole of titanium (6 multiply 1023 atoms) has a mass of 48 grams, and its density is 4.54 grams per cubic centimeter. You have a long thin bar of titanium, 2.3 m long, with a square cross section, 0.07 cm on a side. You hang the rod vertically and attach a 30 kg mass to the bottom, and you observe that the bar becomes 1.15 cm longer. Calculate the effective stiffness of the interatomic bond, modeled as a "spring": ks = Next you remove the 30 kg mass, place the rod horizontally, and strike one end with a hammer. How much time will elapse before a microphone at the other end of the bar will detect a disturbance? t =Explanation / Answer
a)
Y = F*L / delta L*A
= 30*9.8*2.3 / 0.0115*(0.07*10^-2)^2
= 1.2*10^11 N/m^2
d^3 = M / N*rho
=48 / 6*10^23*4.54
=1.762*10^-23
d = 2.602*10^-10 m
Ks = Y*d
=1.2*10^11*2.602*10^-10
=31.224 N/m
======================================================
b)
m = M / N
= 0.048 / 6*10^23
= 8*10^-26 kg
v = d*sqrt(Ks /m)
=2.602*10^-10*sqrt(31.224/8*10^-26)
= 5140.514m/s
delta T = delta x / v
= 2.3 / 5140.514
= 4.474*10^-4 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.