You decide to go for a ride in a hot-air balloon. You are hovering at a low alti
ID: 1778465 • Letter: Y
Question
You decide to go for a ride in a hot-air balloon. You are hovering at a low altitude. (That is, you are neither accelerating upward nor downward.) The total weight of the balloon (including ita load and the hot air in it) is 1.7 × 104 N. (Take atmospheric pressure = 1 atm = 105 Pa and g = 10 m/s2.)
1)What is the weight of the surrounding air that is displaced by the balloon? Weightair =
2)What is the volume of this displaced air? (Take the density of air to be 1.21 kg/m3.) Vair =
3)At the end of your ride, the balloon descends at 0.2 m/s2. Calculate the magnitude of the net force acting on the balloon.
Fnet =
4)Calculate the magnitude of the buoyant force acting on the balloon. FB =
Explanation / Answer
a)
From archimedes principle ,the weight of air displaced by ballon is
Wair=1.7*104 N
b)
mass
m=F/g=17000/10=1700 kg
Volume of displaced air
V=m/p=1700/1.21=1405 m3
c)
Net force acting on the ballon
Fnet=ma=1700*0.2=340 N
d)
Buoyant forçe
FB=17000-340=16,660 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.