e contact your instructor if you have any questions. Question 1 2 pts The wheels
ID: 1778294 • Letter: E
Question
e contact your instructor if you have any questions. Question 1 2 pts The wheels of a vehicle exert a force of 2260 N backward on the road to accelerate the car in the forward direction. If the force of friction, including air resistance, is 278 N and the acceleration of the car is1.16 m/s2, what is the mass of the car plus its occupants? D Question 2 2 pts What is the force exerted on the ship by a 1093 kg artillery shell fired with an acceleration of 21 km/s? Give your answer in millions of Newtons F5 F6 F7 F8 F9 F10 F11Explanation / Answer
Given,
F = 2260 N ; Ff = 278 N ; a = 1.16 m/s^2
Let m be the mass of the car plus the occupants.
The net force acting on the system is:
Fnet = F - Ff
Fnet = 2260 - 278 = 1982 N
Also, Fnet = ma
ma = 1982 N => m = 1982/a
m = 1982/1.16 = 1708.62 kg
Hence, m = 1708.62 kg
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.