e Your Shopping Cart-Aix \'A 180 Assignment 11 \\M Fw: Congrats On Your Si × \\G
ID: 1788066 • Letter: E
Question
e Your Shopping Cart-Aix 'A 180 Assignment 11 M Fw: Congrats On Your Si × GA Satellite Of Mass 230, e chegg Study(Guided x www.webassign.net/web/Student/Assignment-Responses/submit?dep:16966802 1 2 points serPSE013.P030W My N A satelite in Earth orbit has a mass of 105 kg and is at an altitude of 2.08 × 106 m, (Assume that U-0 a. ".) (a) What is the potential energy of the satellite-Earth system? (b) What is the magnitude of the gravitational force exerted by the Earth on the satellite? (c) what force, f any, do s the satelite wrt on the Earth? (Enterthe magnitude of tha forca. if there i no force ntar Need Help? E ven-mm 0/1.23 points Previous AnswerS S IPSED 13 PD45 W My N A satellite of mass 230 kg is placed into Earth orbit at a height of 150 km above the surface (a) Assuming a circular orbit, how long does the satellite take to complete one orbit? 87.20 it may ba ealest to anawer part(b) (ind tha spasd of the satallita) first h (b) Whet is the satellite's speed? If you know the nat forca acting on an objact that moves in a circls, how can you calculate its spoad? mys (c) Starting from the satelite on the Earth's surfece, what is the minimum energy input necessary to plece this satellite in orbit? Ignore eir resistance but include the effect of the plenet's daily rotation .68 Need Help? Waich Submt Anawer Save Progresa Submt Ass Save Azsi Show all | × unnamed.jpg Type here to search x1:40 PM 11/20/2017Explanation / Answer
r= Re + h = 6.37 x 10^6 + 2.08 x 10^6
r = 8.45 x 10^6 m
M = 5.98 x 10^24 kg
m = 105 kg
G = 6.67 x 10^-11
(A) PE = - G M m / r
= - 4.956 x 10^9 J
(B) F = G M m / r^2
= 586.5 N
(C) from 3rd law of Newton's
satellite will also exert same magnitude force.
F = 586.5 N
----------------------
8. r= Re + h = 6.37 x 10^6 + 150 x 10^3
r = 6.52 x 10^6 m
M = 5.98 x 10^24 kg
m = 230 kg
G = 6.67 x 10^-11
G M m / r^2 = m w^2 r
w = sqrt( G M / r^3)
w = 1.2 x 10^-3 rad/s
T = 2pi / w = 5238 sec
= 1.45 hr
(B) v = w r = 7824 m/s
(C) E = (G M m / 2)(1 / R - 1/r)
E = 1.66 x 10^8 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.