A tradesman sharpens a knife by pushing it against the rim of a grindstone. The
ID: 1778072 • Letter: A
Question
A tradesman sharpens a knife by pushing it against the rim of a grindstone. The 45 cm diameter stone is spinning at 200 rpm and has a mass of 24 kg . The coefficient of kinetic friction between the knife and the stone is 0.20.
If the stone loses 10% of its speed in 10 s of grinding, what is the force with which the man presses the knife against the stone?
A tradesman sharpens a knife by pushing it against the rim of a grindstone. The 45 cm diameter stone is spinning at 200 rpm and has a mass of 24 kg . The coefficient of kinetic friction between the knife and the stone is 0.20.
If the stone loses 10% of its speed in 10 s of grinding, what is the force with which the man presses the knife against the stone?
Explanation / Answer
Change in angular momentum = i w
= 10% of (0.5MR^2 w)
= 0.1*(0.5*24*(0.45/2)^2 *(200*2pi/60)
= 1.2723 kgm^2/s
Torque = angular momentum change/time
= 1.2723/10 = 0.1272 Nm
Torque = F*R
Tor is causwd by friction,
so Friction Force F = 0.1272/(0.45/2)
= 0.565 N
Normal = Friction /u = 0.565/0.20
=2.825 N answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.