A toy sled (mass 5 kg) starts out at rest on top of a 10 m hill, and then slides
ID: 1511650 • Letter: A
Question
A toy sled (mass 5 kg) starts out at rest on top of a 10 m hill, and then slides down into a loop of radius 2 m. You may take the entire surface it slides across as frictionless.
Please explain each step and answers. Thank you!
2.) A toy sled (mass 5 kg) starts out at rest on top of a 10 m hill, and then slides down into a loop of radius 2 m. You may take the entire surface it slides across as frictionless. 16m At point A (the top of the loop): (use for parts a-b) a.) How fast is the sled travelling? b.) How large is the normal force acting on the sled? At point B (the side of the loop): (use for parts c-e) c.) How fast is the sled travelling? e.) Calculate the size and direction of the net force acting on the sled.Explanation / Answer
At point A
From energy conservation:
mgh = 1/2 mv2
v = sqrt(2gh) = sqrt(2*9.8*6) = 10.84m/s
normal force upward
N = m(v2/r -g) = 49*5 = 245N
At point B
From energy conservation
v = sqrt(2gh') = sqrt(2*9.8*8) = 12.52m/s
And normal force
N = mv2/r =5*78.4 = 392N
Part E
Net force at point B
in positive x direction
fx = 392N
and
Fy = mg = 49N downward
So net force
= 395.05 N at 82.87o from the vertical downward direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.