A toy chest and its contents have a combined weight of W = 210 N. The coefficien
ID: 1653168 • Letter: A
Question
A toy chest and its contents have a combined weight of W = 210 N. The coefficient of static friction between toy chest and floor mu_s is 0.450. The child in the figure attempts to move the chest across the floor by pulling on an attached rope, (a) If theta is 45.0 degree, what is the magnitude of the force F that the child must exert on the rope to put the chest on the verge of moving? Determine (b) the value of theta for which F is a minimum and (c) that minimum magnitude. (a) Number units (b) Number units (c) Number unitsExplanation / Answer
(A) in vertical,
Fnet = N + Fsin45 - W = 0
N = W - F sin45
friction force = us N = 0.450 W - 0.450 F sin45
in horizontal,
Fnet = F cos45 - f = 0
F (cos45 + 0.450 sin45) - 0.450 W = 0
F = (0.450 x 210) / (cos45 + 0.450 sin45)
F = 92.2 N ..........Ans
(B) F = 94.5 / (cos(theta) + 0.450 sin(theta))
dF/ d(theta) = - 94.5( - sin(theta) + 0.450 cos(theta)) / ((cos(theta) + 0.450 sin(theta)) )^2
F will be minimum at theta for dF/d(theta) = 0
sin(theta) = 0.450 cos(theta)
theta = tan^-1(0.450)
theta = 24.2 deg
(c) F = 94.5 ( cos24.2 + 0.450 sin24.2)
F= 86.2 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.