My Notes Ask Your Teacher 6. -13 points Tiplers 5.P040 A tired and overloaded st
ID: 1778062 • Letter: M
Question
My Notes Ask Your Teacher 6. -13 points Tiplers 5.P040 A tired and overloaded student is attempting to hold a large physics textbook wedged under his arm, as shown below The textbook has a mass of 3.6 kg, while the coefficient of static friction of the textbook against the student's underarm is 0.320 and the coefficient of static friction of the book against the student's shirt is 0.160 (a) What is the minimum horizontal force that the student must apply to the textbook to prevent it from falling? (b) If the student can only exert a force of 59.6 N, what is the acceleration of the textbook as it slides from under his arm? The coefficient of kinetic friction of arm against textbook is 0.200 while that of shirt against textbook is 0.090 magnitude direction !--Select-$1 m/s2Explanation / Answer
along horizontal
normal force n = F
along vertical
frictional force f = u*n = 0.32*F + 0.16*n
f = 0.48*F
Fnet = f - W = 0
f - mg = 0
0.48*F = 3.6*9.8
F = 73.5 N <<<<------ANSWER
=================
(b)
along vertical
frictional force fk = (0.2 + 0.09*F
Fnet W - fk = m*a
3.6*9.8 - (0.29*59.6) = 3.6*a
acceleration a = 5 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.